Volume map and venue schedules

Volume 2019

click to enlarge Alpha Omega shuttles will be running on a loop through downtown during Volume. Catch a FREE ride from 6 pm to midnight.
Alpha Omega shuttles will be running on a loop through downtown during Volume. Catch a FREE ride from 6 pm to midnight.

FRIDAY, MAY 31

Baby Bar

827 W. 1st; all-ages until 9 pm

7:15 pm fine

8:15 pm Big Raffle

9:15 pm Table Sugar

10 pm ROSETHROW

The Bartlett

228 W. Sprague; all-ages

6 pm Bitter Oak

7 pm Liz Rognes

8 pm Gabriella Rose

9 pm Chris Molitor

10 pm Heat Speak

Berserk

125 S. Stevens

7:30 pm dee-em

8:30 pm Skelf

9:30 pm Control Test

10:30 pm DYED

The Big Dipper

171 S. Washington; all-ages

7:15 pm Pit

8:15 pm Guardian of the Underdog

9:15 pm Wayward West

10:15 pm Fun Ladies

Lucky You Lounge

1801 W. Sunset

6:15 pm Silver Treason

7:15 pm Windoe

8:30 pm Smokey Brights

9:45 pm Spiral Stairs

Mootsy's

406 W. Sprague

8:45 pm Bad Motivator

9:45 pm Sentient Divide

10:45 pm Headless/ Heartless

11:45 pm Quayde LaHüe

nYne

232 W. Sprague

6:15 pm Vernita Avenue

7:15 pm Blake Braley with Allen Stone

8:15 pm MistaDC

9:15 pm Parisalexa

10 pm DJ Patrick

The Pin

412 W. Sprague; ALL-AGES

7 pm Deer

8 pm Oh, Rose

9 pm [b r a c k e t s}

10 pm Vanna Oh! and the Anys

11 pm Indian Goat

Red Room Lounge

521 W. Sprague

6:30 pm DJ UNIFEST

7:45 pm Quaggadog

8:45 pm Left Over Soul

9:45 pm Marshall Law Band

11 pm Kung Fu Vinyl

12:15 am Daethstar

River City Brewing

121 S. Cedar

6:15 pm Meat Sweats

7:15 pm The Dapper Devils

8:15 pm Santa Poco

9:15 pm Matt Mitchell Music Co.

Washington Cracker Building

304 W. Pacific; ALL-AGES

6 pm Late for the Parade

7 pm Atari Ferrari

8 pm Froth

9:15 pm Mini Murders

10:30 pm Black Marble

SATURDAY, JUNE 1

Baby Bar

827 W. 1st; all-ages until 9 pm

6:30 pm Ex-Pets

7:30 pm Restless

8:30 pm Laminates

9 pm DJ Orange

The Bartlett

228 W. Sprague; all-ages

7:15 pm Kevin Long

8:30 pm Photo Ops

9:30 pm CATE

10:30 pm Among Authors

Berserk

125 S. Stevens

7:30 pm Portable Morla

8:30 pm Greying

9:30 pm Peru Resh

10:30 pm Bandit Train

11:30 pm Flee the Century

The Big Dipper

171 S. Washington; all-ages

7:15 pm Better Daze

8:15 pm The Spirit of the Beehive

9:15 pm BaLonely

10:15 pm Nicholas Merz & the Humblers

Lucky You Lounge

1801 W. Sunset

7 pm Mama Doll

8:30 pm Emma Lee Toyoda

10 pm Karaoke with Allen Stone

Mootsy's

406 W. Sprague

8:45 pm CONFLUX REDUX

9:45 pm SIMMENTALL

10:45 pm BITWVLF

11:45 pm BLVCK CEILING

nYne

232 W. Sprague

6:15 pm Ray Badness

7:15 pm Lavoy

8:15 pm Moorea Masa & The Mood

9:30 pm Super Sparkle

10:30 pm DJ C Mad

The Pin

412 W. Sprague; all-ages

6 pm Wretched F—-

7 pm SwampheavY

8 pm Lower Species

9 pm Gag

10:15 pm The Body

Red Room Lounge

521 W. Sprague

6:30 pm DJ UNIFEST

8:15 pm The Blü

9:15 pm Strange Ranger

10:15 pm The Emilys

11:15 pm SUS

12:15 am Chong the Nomad

River City Brewing

121 S. Cedar

6:45 pm Funky Unkle

8 pm Killer Whale

9:15 pm Fat Lady

Washington Cracker Building

304 W. Pacific; ALL-AGES

Host: Yung Crown

5:30 pm DJ Heem Szn

6:30 pm TOPP

7:30 pm WranQ Ramone

8:30 pm T.S THE SOLUTION

9:30 pm Jango

Spokane Symphony Masterworks 4: 50th Anniversary of the Moon Landing @ Martin Woldson Theater at The Fox

Sat., Nov. 16, 8-10 p.m. and Sun., Nov. 17, 3-5 p.m.
  • or